تمامی مطالب مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران میباشد.درصورت مغایرت از گزارش پست استفاده کنید.

جستجو

تبلیغات

باید تاریکی «نمی توانیم، نمی شود و نمیگذارند» را از صفحه شخصیت فعلی ارسباران بزداییم

  صولت همت جو جوبند: سال اقتصاد و فرهنگ با عزم ملی و مدیریت جهادی رو به پایان است اما سهم ارسباران و اهر در این دستاوردها چه بوده است جای تأمل دارد در اسفند ۹۳ منطقه آذربایجان و بخصوص ارسباران شاهد بارندگی های زیادی بود که نشان از سالی پر بار و پر نشاط برای مردم منطقه دارد و خداوند عیدی خود را برای مردم منطقه ارزانی داشت.

  حال ما هستیم که باید با تحویل سال نو در خود تغییر ایجاد کنیم و در راه کمال قدم برداریم. باید ساختارهای ذهنی ما در سال جدید بر مبنای توسعه و آبادانی و خدمت به همنوعان و رسیدن به آرمانهای والای انسانی و رضایت پروردگار شکل بگیرد و اگر شخصی بخواهد در این مسیر گام نهد باید ابتدا خویشتن را بشناسد که لازمه ی خداشناسی است بعد از اینکه خود را شناختیم و به استعدادها و تواناییهای مان پی بردیم متوجه خواهیم شد که چه بوده ایم و چه کرده ایم چی داریم و کجا هستیم لذا با تحویل سال نو به خود و تواناییهایمان بیشتر  فکر کنیم و به ظرفیت های توسعه ای بر مبنای پتانسیل های منطقه ای و ثروت ملی بنگریم و بپذیریم اینجا ارسباران است، سرزمین دلاوران ومشاهیر و تاریخ سازان ، با آثار باستانی فراوان و زمین های حاصلخیز برای کشاورزی ودامداری ومساعد برای گردشگری.

  بی گمان آنچه که ارسباران را بیش از پیش درذهن همگان تداعی می دهد جنگلهای ارسباران ملقب به زمرد ایران و نیز معادن غنی و پتانسیل های بالای صنعتی آن می باشد، اما اغلب غافل از این هستیم طلا هایی که از تفکرات انسان ها به دست می آید بسیار بیشتر از طلاهایی هستند که از زمین استخراج شده اند. بنابراین تار عنکبوت هایی که در ذهن ها تنیده شده است را باید پاک کرد و ایده های بزرگ را به کار بست و این طلاها بی گمان جوانان و نخبگان این مرز و بوم هستند که با مدیریت و آگاهی می توان بستر های بهره گیری از اندوخته های علمی و حتی تجربی آنها را فراهم ساخت.

  این بستر سازی بدون شک با حمایت اندیشمندان و صاحب نظران مقدور خواهد بود، لذا انتظار می رود مسئولان به انتقاهای سازنده  اهل رسانه و قلم که هیچ هزینه ای دربر ندارد گوش فرا نهاده و به آنها جامه ی  عمل بپوشانند و بپذیرند که به تنهایی نمی توانند کاری از پیش ببرند لذا تقسیم وظایف و دادن مسئولیت  به افرادی کارآمد و متعهد از اصلی ترین وظایف یک مسئول می باشد چرا که اگر بخواهد خودش به تنهایی تمامی کارها را انجام دهد موفق نخواهد بود.

  این موضوعی است که حتی در دوران باستان نیز آن را فهمیده بودند و با بیان ضرب المثلی (کسی که دو تا خرگوش را دنبال می کند هیچ کدام را نمی گیرد) به این موضوع صحه گذاشته اند، آنهایی که برای آینده ارسباران پیشرفت و ترقی را پیش بینی می کنند بدانند بهترین راه، ساختن آینده است و برای ساختن آینده باید ابزار لازم را داشت که همگی در منطقه ارسباران موجود است و در این مسیر اعتماد به جوانان مهمترین و موثرترین گام می باشد و اگر جوانانی هستند که فکر می کنند برای ساختن آینده ارسباران خیلی کوچک هستند معلوم می شود این چنین افرادی هیچ وقت در تاریکی با یک پشه نبوده اند.

  روی سخن من با جوانان است. جوانانی که هویت و فرهنگ ارسباران، در اراده آنها گره خورده است و بدون همت وت لاش این عزیزان اگر تمام مدیران موفق را به منطقه گسیل بدارند باز بهره ای نخواهد داشت، پس آنچه ضروری به نظر می رسد توانایی در رسیدن به موفقیت باید برای جوانان این مرز و بوم هدف بوده و بدانند که شکست درنالیدن اتفاق می افتد.

  امروز ارسباران بخش های روشن زیادی در زندگی خود دارد فروزندگی درسیمای ارسباران با در نظر گرفتن پتانسیل های بالایش فقط چشم هایی را می طلبد که آنها را دیده و همتی می خواهد تا بخش های کدر را صیقلی دهد. لذا باید راه درست را انتخاب نمود و این مسیر را ادامه داد تا به موفقیت رسید و باید پذیرفت برای رسیدن به فراز قله های افتخار و سربلندی هیچ آسانسوری وجود ندارد باید از صخره های پله ای بالا رفت واین کار سختی های زیادی داشته و انرژی زیادی می خواهد که فقط  از جوانان چنین کاری برمی آید. اما راه رفتن کافی نیست بی گمان برنامه ریزی برای مسیر و رسیدن به آرزوها و خوشبختی باید در اولویت قرار بگیرد و درحین برنامه ریزی باید از تمام پتانسیل فکری بهره جست چرا که شکست در برنامه ریزی، به نوعی برنامه ریزی برای شکست محسوب می شود. باید با تجمیع تمامی افکار و نظرات و بررسی اجمالی از انتقادات و پیشنهادات بهترین مسیر را برای رسیدن به موفقیت ارسباران انتخاب نمود و اگر در طول مسیر به شکست برخوردیم نباید راه رفته را برگردیم بلکه از همان محلی که شکست خوردیم مسیر پیشرفت را باید تغییر دهیم بدون اینکه در اهداف دراز مدتمان خللی وارد آید و این را باید پذیرفت که برای رسیدن به ارتفاعی بزرگ باید عمقی بزرگ داشت.

  متأسفانه بعضی جوانان اعتماد به نفس کافی در اینکه می توانند در آینده این مرز و بوم تأثیرگذار باشند را ندارند و این عدم اعتماد به نفس به یک عادت در آنها تبدیل شده است و عادات بد همانند تخت خواب راحتی می باشند که رفتن به سوی آنها راحت و خارج شدن از آنها سخت است. جوانان عزیز باید باور بدارند اگر زندگی فعلی و شرایط موجود در ارسباران پذیرفته نیست باید آن را تغییر داد و اگر توان تغییر را نداریم باید آن را بپذیریم و تغییر با حرف زدن و شعار دادن عملی نخواهد شد.

  برای تغییر باید افکارمان را تغییر دهیم و آستین ها را بالا زده و مرد عمل باشیم. لازم است دست به دست هم دهیم و با سرعت در جاده رسیدن به کمال گام برداریم و بدانیبم که در این جاده هیچ محدودیتی برای سرعت وجود ندارد جز اراده ی ضعیف و برنامه ریزی نادرست، برای رسیدن به هدف باید به خود اعتقاد داشته باشیم و به ذات خود رجوع کنیم نه شخصیت خود، ذات ارسباران چیزی جز دلاوری، سلحشوری، غیرت، علم آموزی و دینداری و سیاست مداری و تلاش برای رسیدن به به کمال معنوی و پیشرفت مادی نیست و تاریخ درخشان و استعداد های نهفته در این منطقه نیز مهر تأییدی بر این اصل است و نشان از این دارد که ارسباران جنت برین جهان بوده که با مرور زمان غبار شخصیت بر روی ذات آن نشسته و این امکان را از او سلب نموده است و انسان ها بیشتر از آنکه به ذات خود بچسبند به شخصیت خود چسبیده اند لذا ما باید تاریکی « نمی توانیم، نمی شود و نمیگذارند» را از صفحه شخصیت فعلی ارسباران بزداییم تا به ذات درخشنده آن که « ما می توانیم» است برسیم و این تغییر اساسی با تغییر افکار امکانپذیر است.

  برای رسیدن به این هدف والا لازم است تاریخ را ورق بزنیم و از آن درس بگیریم و با توکل بر خدا و استعانت از امام زمان و پیروی از  منویات مقام معظم رهبری راه و اندیشه ای که امام راحل برای جامعه اسلامی ترسیم نموده است را بپیماییم تا به کمال معنوی و پیشرفت دنیوی برسیم و این چنین است که ارسباران در معنای واقعی را در خواهیم یافت لذا با اتکا به نیروی درونی خود و باور به تواناییهای ذاتی، تغییر را احساس کنیم و با فکری نو سال جدید را آغاز کنیم.

  منبع:اهرنیوز


  این مطلب تا کنون بار بازدید شده است.
  ارسال شده در تاریخ پنجشنبه 11 دي 1348 [ گزارش پست ]
  منبع
  برچسب ها : ارسباران ,تغییر ,منطقه ,مسیر ,جوانان ,شکست ,برای رسیدن ,برنامه ریزی ,ساختن آینده ,کمال معنوی ,باید تاریکی ,فعلی ارسباران بزداییم ,برای ساختن آین ,
  باید تاریکی «نمی توانیم، نمی شود و نمیگذارند» را از صفحه شخصیت فعلی ارسباران بزداییم

تبلیغات


 • Ads1

پربازدیدترین مطالب

آمار امروز پنجشنبه 30 شهريور 1396

تبلیغات

پارس ایرانیک جهت سفارش تبلیغات با ایمیل زیر در ارتباط باشید
mohsen_msl@yahoo.com

آخرین کلمات جستجو شده

تگ های برتر